Andrzej Woyciechowski:

moje radio Zet

Autorzy:
Iwona Jurczenko-Topolska (1954-2011)
Krzysztof Dubiński
Andrzej Woyciechowski (1946-1995)
Wywiad:
Iwona Jurczenko-Topolska (1954-2011)
Krzysztof Dubiński
Andrzej Woyciechowski (1946-1995)
Wydawcy:
Wydawnictwo Muchomor (2015)
wydano we współpracy z Eurozet (2015)
ISBN:
978-83-89774-90-3
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
4.0

Wywiad - rzeka z Andrzejem Woyciechowskim, dziennikarzem, twórcą Radia Zet.Radio Zet powstało z marzenia Andrzeja Woyciechowskiego o radiu niezależnym, wolnym od nacisków politycznych. Takie radio mogło powstać w Polsce dopiero po 1989 roku. Powstało też trochę z... nudów, bo jego twórca w dziennikarstwie osiągnął już wszystko."Chyba byłem już znudzony tym, co robiłem do tej pory. W latach 80. pracowałem jako korespondent francuskiej prasy. Nauczyłem się nowoczesnego dziennikarstwa. Ale przyszedł taki moment, że miałem dosyć. »Solidarność« się ustabilizowała. Upadł komunizm i świat przestał się interesować Polską." Andrzej WoyciechowskiW Polsce powstawały wolne media. Ogromny sukces odniosła "Gazeta Wyborcza", a Woyciechowski - radiowiec z krwi i kości - chciał stworzyć radio. Zaczął je organizować wspólnie z Januszem Weissem i Leszkiem Stafiejem. Kolejną arcyważną osobą w ekipie była Maria Wiernikowska, która jako jedyna - poza Woyciechowskim - miała doświadczenie radiowe.Zaczęło się poszukiwanie ludzi: mieli być młodzi, bez doświadczenia w PRL-owskich mediach, znać języki. Czasami wystarczał po prostu entuzjazm."Ta drużyna, którą zacząłem gromadzić wokół siebie miała o radiofonii niewielkie pojęcie. Radio — uważali w większości — polega mniej więcej na tym, że jak się je włączy, to ono do człowieka gada. Nie było podręcznika, który pokazywałby, jak się tworzy radio" Andrzej WoyciechowskiRadio zaczęło nadawać wieczorem 28 września 1990 roku jako Radio Gazeta. Pierwszą siedzibą były dwa pokoje przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie. Pierwsza częstotliwość to 67 UKF. Pierwszy do mikrofonu odezwał się Rafał Korsak. Zdecydował o tym przypadek, bo DJ-e losowali między sobą, komu przypadnie ten zaszczyt.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo