Jak zbudowałem Polskę:

Mieszko I

Autor:
Paweł Wakuła
Ilustracje:
Mikołaj Kamler
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura (2025)
Wydane w seriach:
A To Historia
ISBN:
978-83-8208-370-5
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
powieści
proza
5.0

Niektórzy nazywają Mieszka I budowniczym Polski. Inni, jak kronikarz Gall Anonim, twierdzą, że wydobył Polskę z mroków pogaństwa. Tak czy inaczej – zawsze był numerem jeden. W tej książce Mieszko opowie Wam, jak przyjął chrzest, co zrobił z nadmiarem żon i o wikingach w rodzinnym albumie. A także jak stworzył polskie państwo i kto mu w tym przeszkadzał.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Paweł Wakuła nie ma sobie równych w przedstawianiu dzieciakom faktów historycznych z humorem. Opowiada z pazurem, tym razem o Mieszku I. Był on pierwszym władcą ziem naszych, ale niekoronowanym. Bez wątpienia jednak to jemu zawdzięczamy powstanie podwalin pod obecną Polskę. Mieszko był władcą nieustępliwym, nieco kochliwym i dość zadziornym. Chcąc, nie chcąc doprowadził do naszego chrztu, przez co przestaliśmy być poganami. Bycie krajem chrześcijańskim miało nam w przyszłości zaowocować mniejszą liczbą potencjalnych wrogów. I tak to było z tym pierwszym państwem Polan właśnie. Później władzę przejął jego syn Bolko i tak Piastowie poszli w tany od Polski drewnianej do murowanej. Jeśli macie ochotę poznać nieco więcej ciekawostek z życia Mieszka to śmiało sięgnijcie po tą książkę, a z pewnością nie będziecie tego żałować. Udanej lektury.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Iska
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo