07.11.2017Deskryptory, fasety, encje – jak zrozumieć nowy model opracowania bibliograficznego?

Zapraszamy na cykl spec­jali­styc­znyc­h szkoleń dla bibliotekarzy na temat nowych przepisów opracowania (Deskryptory Biblioteki Narodowej) oraz dostosowania systemu bibliotecznego SOWA2/MARC21 i SOWA SQL do bieżących zasad katalogowania zbiorów bibliotecznych.

W trakcie spotkań zostaną przedstawione następujące zagadnienia:

zmiany w oprogramowaniu bibliotecznym SOWA2/MARC21 i SOWA SQL dotyczące tworzenia opisów bibl­iogr­afic­znyc­h i wzorcowych,
przekształcanie rekordów opracowanych według dotychczasowych przepisów do nowych zasad opartych na zaleceniach w zakresie adaptacji wybranych zagadnień formatu RDA,
sposoby pozyskiwania nowych haseł z kartoteki dBN,
metody adaptacji jednostek leksykalnych w hasłach przedmiotowych prostych i rozwiniętych,
encje przy wyszukiwaniu fasetowym w katalogach OPAC – jak to rozumieć?
Przypomniane zostaną możliwości katalogowania dokumentów w formularzu MARC21 oferującym dostęp do zaim­plem­ento­wany­ch słowników (pola: 380 i 655, 385 i 386, 336, 337 i 338 oraz 658). Omówione zostaną również opisy bibliograficzne ilustrujące wykorzystanie deskryptorów dziedzinowych (658), które służą przypisaniu treści materiału bibliotecznego do wybranych dziedzin oraz poszczególnych sfer aktywności człowieka.

Szkolenia dla bibliotekarzy mają charakter syntezujący dotychczasową wiedzę. Są okazją do zadawania pytań oraz przedstawienia własnych propozycji i eksperymentów w zakresie tematowania zbiorów bibliotecznych. Udział w szkoleniach jest nieodpłatny.

Najbliższe szkolenia zaplanowano w następujących bibliotekach:

15.11 - PiMBP w Brzesku (powiat brzeski)
17.11 - MBP w Sanoku (powiat sanocki, krośnieński, leski, bieszczadzki)
29.11 - Biblioteka Śląska w Katowicach
07.12 - MiPBP w Wodzisławiu Śląskim (powiat wodzisławski i inne)
__.12 - MBP w Limanowej (powiat limanowski)
__.12 - WBP w Krakowie

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
konsorcjum.sowa
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo