30.11.2015Tworzenie kolekcji „Nowości” w systemie SOWA2/MARC21 - hurtowe dodawanie rekordów

Dzięki stworzonej przez bibliotekarza kolekcji "Nowości" użytkownicy są informowani o nowościach czytelniczych w katalogu on-line. Zachęcamy do zapoznania się z krótką instrukcją nt. tworzenia kolekcji "Nowości" w systemie SOWA2/MARC21.

I. Uruchamiamy moduł Katalogowanie i w menu „Zapytanie” wybieramy „Podstawowe”. W polu „nr akcesji K-RRRR-NNNN” wprowadzamy właściwy (np. ostatni) numer akcesji, np. K-2014-0012 i klikamy „Wykonaj”.

nowosci1.png

nowosci2.png

Powstanie wówczas „Kolekcja zdalna”.

nowosci3.png

II. W menu "Zapytanie" wybieramy "Skopiuj kolekcję" i klikamy „Lokalną do zdalnej”.

nowosci4.png

III. Wybieramy w menu „Operacja” – „Dodaj do kolekcji Nowości” – „rekordy kolekcji lokalnej”

nowosci5.png

Dzięki tej operacji czytelnicy zobaczą w katalogu on-line "Nowości" biblioteczne, zob. www.moszczenica-gbp.sowwwa.pl

PAMIĘTAJ: Można wielokrotnie wyszukiwać rekordy wg numerów akcesji (np. wcześniejszych miesięcy) oraz dodawać powstałe kolekcje lokalne (wcześniej zdalne) do już istniejącej kolekcji "Nowości".
PAMIĘTAJ: O właściwym zrównoważeniu ilości rekordów w kolekcji, w stosunku do czasu ich udostępniania. Lepiej udostępniać mniej dokumentów w kolekcji „Nowości” i częściej je uzupełniać lub zmieniać.
PAMIĘTAJ: Jeżeli zbiory biblioteki zintegrowane są z portalem w.bibliotece.pl, każdorazowe stworzenie kolekcji „Nowości” w systemie bibliotecznym spowoduje automatyczne przeniesienie tej kolekcji do profilu biblioteki w portalu.


nowosci1.png nowosci1
png, 9 KiB, 205x207
nowosci2.png nowosci2
png, 1 KiB, 259x44
nowosci3.png nowosci3
png, 14 KiB, 286x142
nowosci4.png nowosci4
png, 18 KiB, 380x210
nowosci5.png nowosci5
png, 20 KiB, 525x209
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
konsorcjum.sowa
Lubliniec MPBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo