• Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji to książka graficzna, która opiera się na faktach, prezentując autentyczne wydarzenia, kiedy chilijska młodzież wyszła na ulice, by walczyć o lepszą przyszłość i sprawiedliwe szkolnictwo. Te protesty, znane jako „Rewolucja Pingwinów”, pokazują determinację i odwagę młodych ludzi. Bohaterowie, choć fikcyjni, są bardzo dobrze skonstruowani, a czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w wydarzeniach na żywo. Opowieść pokazuje, jak ta społeczna mobilizacja przemienia zarówno szkołę, jak i samych uczestników protestu. Książka przypadnie do gustu młodym ludziom, ale także dorosłym czytelnikom. Trafia do serc, pobudza do refleksji nad zmianami społecznymi i walką o sprawiedliwość.
  • Oparta na faktach powieść graficzna rozgrywająca się w gorącym okresie „Rewolucji Pingwinów”, jak nazwano młodzieżowe protesty w Chile z 2006 roku. Mała szkoła na południe od alei Alameda, w Santiago de Chile, zostaje zajęta przez grupę licealistów, domagających się darmowej edukacji dla wszystkich – biednych i bogatych. Zamknięci w budynku uczniowie przekształcają klasy według własnych potrzeb, np. w sypialnie czy pokój do narad. Nicolás, najlepszy bramkarz szkolnej drużyny piłkarskiej, od początku trzyma się na uboczu. Nudzą go długie zebrania i zabija czas, prowadząc swój dziennik „z okupacji”. • Jednak sześć dni (i nocy) protestu zupełnie go zmienia. Zaczyna rozumieć, jak istotny jest sprzeciw wobec rządu i wzięcie spraw w swojej ręce. Atmosfera w szkole wrze – w takich warunkach łatwo popełnić błąd i zaufać nieodpowiedniej osobie. Jak Nicolás zda swój pierwszy egzamin z dorosłości? Lola Larra opisuje strajk uczniowski „od środka”, oddając głos wielowymiarowym bohaterom i przeplatając formę pamiętnika wyrazistymi seriami ilustracji. Grafika, utrzymana w kolorach czerni, czerwieni i błękitu, mistrzowsko oddaje emocje i dziwną, niemal nierzeczywistą atmosferę, panującą w budynku podczas strajku.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo