Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim
[awatar]
Chełm Śląski GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 32 225 78 05
Województwo: śląskie
Powiat: bieruńsko-lędziński
Adres: ul. Techników 18
41-403 Chełm Śląski Chełm Śląski
E-mail: kontakt@biblioteka.chelmsl.pl

Biblioteka jest czynna:

Poniedziałek - 09.00 - 19.00

Wtorek - 10.00 - 18.00

Środa - 10.00 - 18.00

Czwartek - 9.00 - 15.00

Piątek - 10.00 - 18.00

Sobota - nieczynne

Historia

Początki działalności naszej biblioteki sięgają lat 20. XX wieku. Wówczas biblioteka gromadziła około 340 książek. Po II wojnie światowej (lata 50.) biblioteka rozpoczęła swoją działalność w budynku starej szkoły przy ulicy Krakowskiej (obecnie Chełmskiej).

Na początku lat sześ­ćdzi­esią­tych­ placówka przeniesiona została do domu państwa Limańskich, a następnie do budynku będącego własnością państwa Klimek, gdzie gościła prawie 28 lat. Z biegiem lat księgozbiór biblioteki znacznie się powiększał, przybywała również liczba czytelników.

W roku 1977, po zmianach terytorialnych chełmska biblioteka została włączona do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach (stanowiąc Filię nr 13 w Mysłowicach-Chełmie Śląskim). Wówczas przeniesiono ją do dawnego budynku Gromadzkiej Rady Narodowej, przy ulicy Konarskiego 2.

Lata 90-te były okresem znaczącego rozwoju biblioteki. Dokonano selekcji księgozbioru oraz zaopatrzono bibliotekę w nowe pozycje literatury. W 1995 roku Chełm odłączył się od Mysłowic i stał się samorządną gminą. Placówki kulturalne, w tym również biblioteka, podlegały Urzędowi Gminy Chełm Śląski. Od tego momentu biblioteka istnieje jako instytucja o nazwie Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim. Z dniem 30 czerwca 2012 roku GBP zakończyła działalność przy ulicy Śląskiej 44, a obecna jej siedziba mieści się przy ulicy Techników 18.

Od lat 50 – tych biblioteką kierowały: Maria Lisok (1956-1958), Maria Namysł (1958-1959), Urszula Nowakowska (1959-1961), Rita Staniczek (1961-1965), Maria Maucy (1965-1997). Od 1997 do 2016 r. roku dyrektorem GBP była Maria Kobiela. Od 2017 r. funkcję Dyrektora pełniła Anna Kocur. Od 2024 dyrektorem jest Pan Piotr Józefczyk.

Więcej informacji na temat historii Biblioteki można znaleźć w książce: Monografia gminy i parafii Chełm Śląski, 2004.

W początkowych latach XXI wieku GBP rozpoczęła komputeryzację. W chwili obecnej cały księgozbiór znajduje się w katalogu elektronicznym. Z roku na rok księgozbiór się powiększa o nowości wydawnicze, dary od sympatyków. Biblioteka stara się w jak najlepszy sposób realizować potrzeby kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe swoich czytelników. Podstawę organizacji działalności Gminnej Biblioteki Publicznej stanowi statut.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
katarzyna12
d.mason
zanetamusial
hemy45
martyna76
maslanka7
sulik2000
ewap0305
agata.pyrcik
klaudia050596
antea
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo