Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
82 83 84
...
119
  • [awatar]
    Iska
    Ciesielstwo to świetna sprawa, przynajmniej dla mnie. Uwielbiam, nie... wręcz kocham drewno w jakiejkolwiek postaci. Praca z drewnem nie należy do łatwych, ale po nabraniu odpowiedniej wprawy w jego obróbce może dać naprawdę wiele satysfakcji. Jednak, żeby mieć choć niewielkie na ten temat pojęcie trzeba niewątpliwie sięgnąć do "źródeł". Wiele konkretnego do powiedzenia w tym trudnym temacie ma przede wszystkim szkoła niemiecka. Zaprezentowany tutaj reprint podręcznika dla cieśli z 1871 jest tego doskonałym przykładem. • Publikacja ta jest bardzo zwięzła, ale zawiera w sobie same konkretne informacje dotyczące obróbki drewna. Rzecz jasna autor zaczyna swą naukę od zupełnych podstaw. Na wstępie przedstawia samą dość skomplikowaną naturę drzewa, mówiąc o jego własnościach oraz gatunkach. Opowiada w jaki sposób należy je ścinać, a następnie obrabiać i sezonować, żeby pozyskać możliwie jak najlepsze gatunkowo drewno budowlane. Skupia też dużą uwagę na szkodnikach, dając wskazówki w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć przed nimi budulec, aby był wytrzymały. • W dalszej części autor przedstawia całą gamę konkretnych narzędzi i przyrządów ciesielskich niezbędnych do pracy w drewnie. Coprawda cześć z nich odeszła już do lamusa, dziś bowiem większość tego typu prac wykonuje się w sposób mechaniczny, co znacznie skraca czas obrabiania, ale niestety kosztem jakości wyrobów - taka przykra prawda. Niemniej jednak należy je znać, żeby móc rozróżnić jakiego typu narzędziem obrobiona została konkretna zabytkowa konstrukcja. Bez tego ani rusz. • Istotną sprawę stanowią również złącza ciesielskie, którym poświęca się osobny rozdział, a także szczegółowo opisuje się poszczególne roboty ciesielskie, dotyczące powstawania ścian drewnianych, wiszących, belkowań, podciągów, wiązań dachowych, dachów i ich pokryć, schodów, rusztowań i buksztelów. Oprócz prac budowlanych wspomina też o robotach ciesielskich typowo inżynierskich. Między innymi tych dotyczących wznoszenia mostów drewnianych. • Na zakończenie wskazuje główne zasady obliczania wartości poszczególnych robót ciesielskich z przykładami ich zastosowania. • Podręcznik ten w mojej ocenie stanowi bardzo dużą wartość dla kogoś zafascynowanego tematyką ciesielstwa jak ja. Należy jednak zwrócić uwagę na jego terminologię. Pochodzi ona przecież sprzed ponad stu lat, więc dziś zaszło jednak wiele zmian w jego zakresie, w związku z tym pewnych nazw się już nie stosuje w takich formach, jakie znane są autorowi. Mimo wszystko warto znać tą publikację, którą polecam raczej tylko nieco obeznanym w tym temaci.
  • [awatar]
    Iska
    Książeczka w sam raz dla mniej więcej rocznego dziecka. Dosłownie pięć krótkich, rymowanych tekstów o jej bohaterach i tyle. Ale przecież nie o czytanie w niej chodzi. Zamieszczono w niej kartonowe, wyjmowalne zwierzaki, którymi można pobawić się na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od wyobraźni rodzica i dziecka. Tak przynajmniej uważam. Można pobawić się w dopasowywanie postaci do odpowiedniego miejsca, czyli takie ala puzzle. Można też z dzieckiem, które już zna całą piątkę bohaterów pobawić się w zgadywanki albo nauczyć nieco starszego malucha odrysowywać kształty od szablonu. Książka ta więc może posłużyć małemu "czytelnikowi" na naprawdę kilka sposób. Nie jest to może jakaś super pozycja, ale potrafi wzbudzić zainteresowanie, a to już coś... Polecam.
  • [awatar]
    Iska
    AUTO książeczka prosta, zabawna, z pomysłem. Mojemu dziecku przypadła do gustu w mig... To co przyciąga w niej uwagę malucha to narysowane jakby ręką dziecka ilustracje tytułowego samochodu. Do tego historia truskawkowego auta została przedstawiona za pomocą prostych, aczkolwiek bardzo zabawnych, krótkich zdań. Czytając je, spoglądając przy tym na barwne ilustracje wprost nie sposób się nie zaśmiać. Naprawdę świetna publikacja dla małych fanów "brummm, brumm" - motoryzacji. Polecam, bo naprawdę urzekła mnie ta wesoła opowiastka.
  • [awatar]
    Iska
    Nie jest to ksiażka do czytania, to książeczka do nauki i zabawy. Zawiera mnóstwo barwnych ilustracji, które zostały podzielone tematycznie. Znajdziemy w niej zbiory zwierząt, pojazdów, tego co można ujrzeć na wsi i w lesie, są w niej też części garderoby, członkowie rodziny, budowa ciała człowieka, zabawki, przeciwieństwa, a także liczby oraz kształty. To z całą pewnością świetna sprawa dla malucha. Dzięki niej dziecko uczy się rozpoznawać i nazywać poszczególne przedmioty. Mojemu dziecku bardzo przypadła do gustu od pierwszego z nią "spotkania". Niemalże codziennie do niej zagląda, wskazując często zwierzątka i próbując naśladować odgłosy, które wydają. Bardzo szybko dzięki niej zaczęło przyswajać różne informacje. Ciekawa publikacja. Niby nic nadzwyczajnego, ale godna polecenia.
  • [awatar]
    Iska
    Nowa powieść Carli Montero jest rzeczywiście bardzo osobista, aż trudno momentami w to uwierzyć. Autorka w sposób niezwykle misterny skonstruowała fabułę, w którą wplotła losy bardzo wielu swoich przodków. Z całą pewnością nie było to łatwe, w końcu zajęło jej to parę długich lat. Fabuła powieści przynajmniej jak dla mnie jest interesująca, bo dotyczy częściowo kwestii Żydów, a ten temat zawsze wzbudza we mnie pewną ciekawość. Sam wątek miłosny dotyczący głównych bohaterów - Leny i Guillena- jest momentami zwyczajnie nudny. Schodzą się, rozstają i tak przez cały czas trwania powieści... Nie przypadł mi raczej do gustu tego typu "zabieg". Jednak dużym zaskoczeniem dla mnie było osadzenie sporego czasu akcji w Polsce. Mowa tu między innymi o Warszawie i Auschwitz. Montero podczas pracy nad tym tekstem wykazała się naprawdę ogromnym zaangażowaniem i wiedzą. Doceniam ten fakt i muszę przyznać, że nie spodziewałam się tego po autorce. Choć książka jest naprawdę bardzo interesująca pod względem historycznym i warto po nią sięgnąć to moją ulubioną pozycją Carli mimo wszystko nadal pozostaje "Szmaragdowa tablica". Ale polecam również "Zimowy wiatr na twojej twarzy".
Ostatnio ocenione
1
...
12 13 14
...
99
  • Poczet psujów polskich
    Beręsewicz, Paweł
  • Chłopki
    Kuciel-Frydryszak, Joanna
  • Czemu tata siedzi w garnku?
    Beręsewicz, Paweł
  • Samodzielność
    Supeł, Barbara
  • Atlas dziur i szczelin
    Książek, Michał
  • Kocia Szajka i napad na moście
    Romaniuk, Agata
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo