Strona domowa użytkownika
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco
"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski
"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter
Najnowsze recenzje
-
Zachwycona krótkim wpisem z okładki z miłą chęcią sięgnęłam po powieść Timura Vermera "On wrócił". Głównym jej bohaterem jest oczywiście nazista Adolf Hitler we własnej osobie, który dzięki nioczekiwanemu zbiegowi okoliczności budzi się na ławce w berlińskim parku w czasach nam współczesnych. Jest rok 2011, nie ma doskonale znanej mu wojennej rzeczywistości, ani Trzeciej Rzeszy, Wermachtu, SS i... Żydów rzecz jasna w Niemczech też niewiele. I cóż tu teraz począć? Hitler jednak dość szybko odnajduje się w XXI wieku. Zafascynowany nowymi technologiami postanawia je wykorzystać w kontynuowaniu swej akcji propagandowej w celu zachowania czystości rasy niemieckiej... Nie powiem ciekawa jest fabuła tej książki i pomysł. O ile na początku niewątpliwie bawi czytelnika to jej dalsza część może nieco przerazić... Fikcja literacka fikcją, ale w powieściowych realiach Hitler mimo wszystko znów zdołał zaskarbić sobie ideologicznych zwolenników. Może nie w sposób dosłowny... Ta karykatura Hitlera i zawarty w powieści czarny humor dotyczący jego nazistowskich poglądów momentami może zmrozić krew w żyłach. Dobrze, że to się nie może wydarzyć naprawdę. Wstrząsająco-zabawna historia z elementami biografii Adolfa. Polecam.
-
Książka, która ma przybliżyć dziecku temat śmierci. Hmmm... W interesujący sposób napisana, ponieważ stanowi swoisty dialog. Wykorzystane zostały w niej często zadawane przez dzieci w tej kwestii pytania, ale odpowiedzi na nie mimo wszystko pozostawiają wiele do życzenia. Będąc bardzo dociekliwym dzieckiem byłabym nieusatysfakcjonowana tego typu odpowiedziami. No cóż pomysł był dobry, ale mało dopracowany... Może ktoś kiedyś postanowi go wykorzystać w lepszy sposób?
-
"Kryminalistka" to pierwsza książka Jodełki, po którą sięgnęłam. Jak się okazuje był do wybór doskonały. Rewelacyjnie skonstruowana powieść. Świetnie zarysowani bohaterowie, w ciekawy sposób poprowadzona intryga, nadzwyczajnie wartka akcja i zaskakujący finał. Strony same przelatują przez palce, co sprawia że bardzo trudno jest się od mniej oderwać. Myślę, że z tego gatunku jest jedną z ciekawszych polskich pozycji. Moim zdaniem fenomenalna pod wieloma względami. Polecam bo naprawdę warto.
-
Niezwykle prawdziwa, nad wyraz szczera i bolesna prawda o długotrwałych przyjaźniach. Wiedza Schmitta na temat relacji międzyludzkich coraz bardziej mnie urzeka i fascynuje. "Zazdrośnice" to opowieść o przyjaźni, niespełnionej miłości i rzecz jasna o zazdrości, a także zdradzie oraz śmierci. To po części także nowoczesna historia "Romea i Julii". Fascynujące ujęcie tematu zazdrości, który daje dużo do myślenia. Niesamowita... Gorąco polecam do kontemplacji.
-
Niewątpliwie ciekawe ujęcie tematu dotyczącego problemów alkoholowych. Pani Halber w zbeletryzowanej formie przedstawiła studium psychologiczne kobiety alkoholiczki, która uznając swą słabość do napojów wyskokowych zdecydowała się podjąć długotrwałą, żmudną terapię nad sobą, żeby zdefiniować na nowo swe życiowe cele. Choć bohaterka wykazała się ogromnie silną wolą psychicznie jednak była zbyt słaba, w rezultacie czego okazało się, że rzeczywiście jest "Najgorszym człowiek na świcie". Nie zdołała na dobre poradzić sobie z uzależnieniem. Książka Halber daje wiele do myślenia. Autorka raczej w bardzo realistyczny sposób przedstawiła w niej losy Krystyny alkoholiczki, jej wewnętrznego JA, brutalną rzeczywistość. Pozycja godna polecenia.