Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
17 18 19
...
119
  • [awatar]
    Iska
    Ale śmierdząca to historia… Kiedyś był to temat tabu. Nikt nie dyskutował o kupie ze znajomymi w wolnej chwili. Dziś to nic zdrożnego. Temat jakich wiele… Na dodatek okazuje się być bardzo fascynujący. Kał i mocz naprawdę skrywa wiele tajemnic. Jest nieodłącznym elementem całego światowego ekosystemu. Dzięki niemu zdrowo się rozwijamy i zapewniamy ciągłość swojemu istnieniu. Historia fekaliów jest tak długa, jak długa jest historia świata. W książce tej zawarto mnóstwo informacji na ten temat. Wprost niesamowite są przedstawione w niej ciekawostki. Wiele anegdot z dziejów ekskrementów jest pewnie znanych, inne z kolei historie nieco mniej. Na pewno zaskoczą niejednego odbiorcę tej lektury. Co by nie powiedzieć wniosek po jej przeczytaniu, choć może mało ujmujący, jest jeden – kupa stała się dźwignią postępu. I kto by się spodziewał takiego obrotu rzeczy? • „Kupa faktów o kupie” to niesamowicie interesująca rzecz. Widzę w niej tylko jeden mankament. Mianowicie jest przeznaczona raczej dla młodszych dzieci, bo jaki nastolatek chciałby zgłębiać tajniki własnego stolca, a zawiera momentami zbyt wiele trudnych do zrozumienia terminów. Więc podczas jej czytania trzeba przygotować się na milion pytań. Dorośli uwaga - należy się zatem wcześniej nieco zaznajomić z książką, by sprostać pod kątem definicyjnym, aby szybko oraz w łatwy sposób móc wszystko wyjaśnić własnemu dziecku. To tyle w tym cuchnącym temacie… Oczywiście polecam publikacje, bo jakżeby inaczej…
  • [awatar]
    Iska
    Pewnego dnia brunatny niedźwiadek Bazyli podsłuchuje rozmowę dwóch małpek siedzących na drzewie. Żywo dyskutują o samotnym Bobiku, który tak biednie wygląda, bo w ich odczuciu nigdy nie miał okazji zaznać szczęścia. Od tej pory przerażony Bazyli zaczyna się zastanawiać czym jest to szczęście, bo nie chciałby w przyszłości wyglądać jak w chwili obecnej Bobik. Zatroskany, w końcu udaje się do mądrej sowy Minerwy. Okazuje się, że nie istnieje prosta i dla wszystkich jednoznaczna definicja szczęścia. Dla małego misia wydaje się to zbyt skomplikowane, więc Minerwa postanawia mu to nieco zobrazować. Po odwiedzeniu kilku miejsc i poznaniu różnych definicji szczęścia w końcu i Bazyli „odnajduje” własną. I od tej pory z powrotem staje się małym, radosnym niedźwiadkiem. • Czym jest szczęście? To pytanie w zasadzie filozoficzne. Od wieków bardzo wielu myślicieli i filozofów próbowało nadać jego definicji jakiś sprecyzowany kształt. Z biegiem lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Myślę, że książka Schmitta dla dzieci jest tego niewielkim dowodem. Polecam tą pouczająca rzecz rodzicom i dzieciom o szczęściu właśnie.
  • [awatar]
    Iska
    W najnowszej historii o Biurze Dete­ktyw­isty­czny­m nr 2 wraz z Tiril i Oliverem udajemy się na wakacyjny kemping. Nad Cukrową Zatoką niewielki domek letniskowy ma wuj Rasmus. Szybko jednak okazuje się, że na terenie kempingu grasuje pewien złodziejaszek i kradnie przeróżne rzeczy. Wszystkie ślady natomiast wskazują wyłącznie na jedną osobę. Jest nim właściciel największej przyczepy kempingowej, którego wszyscy zwą Królem Kempingu. Król natomiast jest nieobecny. Nasi bohaterowie wyruszają za nim w pościg. Czy uda im się dopaść złoczyńcę? A może to wcale nie on trudnił się kradzieżą nadmuchiwanych zabawek, sprzętu do nurkowania i ogrodowych ozdób? Dowiecie się tego wyłącznie z opowiadania, które oczywiście polecam. Z całej miłości własnej, i nie tylko, do tych dwóch rezolutnych bohaterów mam jedną uwagę. Historia ta w porównaniu z wcześniejszymi jest znacznie mniej intrygująca. Dobrze, że nadal czytelnik może aktywnie spędzić przy niej czas, będąc angażowanym podczas jej lektury w poszukiwanie tego i owego, bo w przeciwnym razie byłoby jednak nieco bardziej „przy nudnawo”. Hmmm…
  • [awatar]
    Iska
    Po raz kolejny w Dolinie Misi i Królika pojawia się ktoś nowy… Jest nim bardzo tajemniczy przybysz, który zupełnie niczego im nie przypomina. Jest zarazem niesamowity i przerażający. To taki niby dzięcioł, ale z bardzo spłaszczonym dziobem. Stworzenie okazuje się być małą, puchatą sówką. Oczywiście niemądry Królik, który zazwyczaj wszystkiego się obawia zaczyna snuć własne teorie na temat intruza. Zdro­woro­zsąd­kowa­ Misia próbuje zweryfikować wysnute przez Królika teorie. Obydwoje szybko się przekonują, że Królika znów bardzo mocno poniosła fantazja i w rzeczywistości mała sowa nie jest nikim groźnym. Przy okazji w tej historii poznajemy też dość obrzydliwy zwyczaj zgryźliwego Królika 😉 Lepiej jednak będzie jak sami sięgniecie po lekturę i sprawdzicie o co takiego mi chodzi… Dobra zabawa gwarantowana. Polecam gorąco.
  • [awatar]
    Iska
    Nastał czas wakacji. Papaya Pablo mocno zatęsknił za swymi stronami ojczystymi. Postanowił więc zabrać Marthę Maracuję w podróż i wyruszył do dalekiego Meksyku. Ekipa Walentego ze zwykłej ciekawości i lekkiej zazdrości oczywiście, też zamarzyła o podróży w nieznane. Wszyscy spakowali najp­otrz­ebni­ejsz­e rzeczy i wyruszyli w drogę, odbywając tym samym swą pierwszą podróż badawczą, dotyczącą odżywiania się. I tak przemierzyli miedzy innymi Meksyk, Brazylię, Włochy, Chiny, a we wszystkich tych miejscach bacznie przyglądali się temu, co jedzą ich mieszkańcy. Zdobyli wiele naprawdę cennych wniosków na temat odżywiania się ludzi na różnych kontynentach. Ale, ale to nie wszystko, bowiem w ślad za nimi udał się pewien rudobrody jegomość. Nie odstępował ich ani na krok. Jaki miał w tym cel? Sięgnijcie po drugą część książki o przygodach Walentego i spółki, a sprawa ta się nieco wyjaśni, lecz tylko nieco… 😉 Świetna lektura na wakacje. Polecam.
Ostatnio ocenione
1
...
66 67 68
...
99
  • Rdza
    Małecki, Jakub
  • Mirabelka
    Harasimowicz, Cezary
  • Z nienawiści do kobiet
    Kopińska, Justyna
  • O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla
    Puértolas, Romain
  • Mallko i tata
    Rosemfett, Gustavo Ariel
  • Nocnik nad nocnikami
    Frankel, Alona
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo