Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
80 81 82
...
118
  • [awatar]
    Iska
    "Taksówka Romka" to kolejna tekturowa książka z tej serii, opowiadająca o chłopcu i jego ulubionym pojeździe. Tym razem przedstawiono w niej jeden dzień z życia wesołego Romka i jego szybkiej niczym Ferrari żółtej taksówki. Opowiastka ta się nie rymuje, ale jest bardzo konkretna, napisana prostymi zdaniami nawet z niewielką dozą humoru. Kończy się jednak jak zwykle. Kilkoma pytaniami skierowanymi do małego czytelnika oraz miejscem na zamieszczenie własnego wizerunku w taksóweczce Romka, dzięki czemu dziecko może utożsamić się z głównym bohaterem historii. Ponadto przyciąga ona uwagę swymi niezwykle barwnymi ilustracjami oraz mnogością szczegółów. Dzięki temu można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów podczas zabawy. Polecam mniej więcej rocznym malcom
  • [awatar]
    Iska
    Super książeczka dla małego fana motoryzacji. Niezwykle pomysłowa, interaktywna, zabawna... Każda z jej stron podzielona jest na trzy równe części, dzieląc tym samym wszystkie znajdujące się w niej pojazdy na trzy elementy. Dzięki temu zabiegowi mały konstruktor korzystając z książeczki może sam "składać" wehikuł według własnego indywidualnego projektu, co dostarcza mnóstwa frajdy, zabawy, a także śmiechu. Po skonfigurowaniu danego pojazdu pojawia się również char­akte­ryzu­jące­ go zdanie. To właśnie ono może momentami rozśmieszyć do łez malca, a nawet rodzica. Oczywiście jeśli dokonamy przeglądu pojazdów według zamysłu autora dowiemy się też jakie jest ich rzeczywiste przeznaczenie. Książeczka ta jak dla mnie jest wprost rewelacyjna. Polecam kreatywnym rodzicom, żeby ich dzieci żyły z pomysłem i wykorzystywały swoje twórcze myślenie, bo czasami nawet te najbardziej "głupkowate" i szalone projekty warto zrealizować, czego dowodem właśnie może być ta zwariowana publikacja.
  • [awatar]
    Iska
    Moje pytanie brzmi: dlaczego książka z tak innowacyjnie i pomysłowo poprowadzoną fabułą nie otrzymała nagrody Bookera? • Autorka publikacji "Świat w płomieniach" dokonała rzeczy niezwykle trudnej, bowiem przedstawiła nam historię losów pewnej kobiety z bardzo wielu różnych perspektyw. Posłużyła się przy tym relacjami, wywiadami oraz notatkami jej poszczególnych bohaterów. Zrobiła to według mnie w świetny sposób. Było to napewno zadanie karkołomne i wymagające znacznie większego twórczego zaangażowania niż podczas tworzenia powieści o fabule poprowadzonej w sposób "tradycyjny". Uważam to za małe mistrzostwo w jej wykonaniu. Ponadto wszystko tworzy spójną, logiczną całość bez żadnych niedomówień. To książka nadwyraz dojrzała, przemyślana, stylowo i językowo w pewien sposób niedościgniona. Nie czyta się jej łatwo, bo to nie jest ot taka zwykła powieść napisana dla mas. Tematycznie różnież raczej ambitna. • Traktuje o kobiecie-artystce mimo wszystko, w pewnym także sensie eksp­erym­enta­torc­e, Harriet Burden. Harriet jest wdową po wpływowym i doskonale znanym, a także cenionym w kręgach sztuki człowieku. Od zawsze parała się artyzmem, ale bez większych sukcesów. Czuła się niedoceniana, żeby nie powiedzieć ignorowana przez to środowisko. W pewnym momencie swego życia dochodzi do wniosku, że dzieje się tak tylko i wyłącznie przez to, że jest kobietą. Uważa, że to ją dyskryminuje wśród twórców, którzy niemalże w 99% procentach są przeciwnej płci. Dlatego też decyduje się na pewną małą mistyfikację. Stwarza dzieła, które wystawia w galeriach posługując się osobami trzecimi. Okazuje się wówczas, że pod tym misternym "przykryciem" zaczyna odnosić swego rodzaju "sukces", co zdaje się w sposób jednoznaczny potwierdzać jej tezę dotyczącą dyskryminacji płciowej. Jednak to tylko jedna ze stron tego medalu. Gdy Burden oznajmia światu, że dzieła te są wyłącznie jej autorstwa ten świat dopiero wtedy naprawdę staje w płomieniach. Jaki jest finał jej eksperymentu? Napewno nieco zaskakujący, lekko wstrząsający i przykry. Okazuje się, że w świecie sztuki nie ma żadnych sentymentów. Jest on nieobliczalny, brutalny i pełen kłamstw oraz obłudy. • Mimo ogromnego wysiłku i skupienia jakie trzeba włożyć w jej przeczytanie wszystkich zachęcam do tej z całą pewnością niełatwej, ale bardzo interesującej pod wieloma względami lektury. Myślę, że warto poświęcić jej nieco uwagi.
  • [awatar]
    Iska
    "Drewniane kościoły w Wielkopolsce" to typowy album. Zawiera duże, piękne zdjęcia zamieszczonych w nim kościołów o konstrukcji drewnianej oraz szkieletowej, znajdujących się w obrębie obecnego województwa wielkopolskiego. Zawarte na ich temat dane są bardzo syntetyczne, powiedziałabym nawet, że momentami wręcz ogólnikowe. Książka ta może posłużyć jedynie do zdobycia ogólnej orientacji na temat miejsc, w których się dane obiekty znajdują. To takie małe kompendium z informacjami typu: co, gdzie i kiedy? Osobom biegłym w temacie architektury drewnianej raczej niewiele pomoże ta publikacja pod względem merytorycznym. Oko jedynie mogą ucieszyć dość dobrze wykonane fotografie. To wszystko.
  • [awatar]
    Iska
    Ciesielstwo to świetna sprawa, przynajmniej dla mnie. Uwielbiam, nie... wręcz kocham drewno w jakiejkolwiek postaci. Praca z drewnem nie należy do łatwych, ale po nabraniu odpowiedniej wprawy w jego obróbce może dać naprawdę wiele satysfakcji. Jednak, żeby mieć choć niewielkie na ten temat pojęcie trzeba niewątpliwie sięgnąć do "źródeł". Wiele konkretnego do powiedzenia w tym trudnym temacie ma przede wszystkim szkoła niemiecka. Zaprezentowany tutaj reprint podręcznika dla cieśli z 1871 jest tego doskonałym przykładem. • Publikacja ta jest bardzo zwięzła, ale zawiera w sobie same konkretne informacje dotyczące obróbki drewna. Rzecz jasna autor zaczyna swą naukę od zupełnych podstaw. Na wstępie przedstawia samą dość skomplikowaną naturę drzewa, mówiąc o jego własnościach oraz gatunkach. Opowiada w jaki sposób należy je ścinać, a następnie obrabiać i sezonować, żeby pozyskać możliwie jak najlepsze gatunkowo drewno budowlane. Skupia też dużą uwagę na szkodnikach, dając wskazówki w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć przed nimi budulec, aby był wytrzymały. • W dalszej części autor przedstawia całą gamę konkretnych narzędzi i przyrządów ciesielskich niezbędnych do pracy w drewnie. Coprawda cześć z nich odeszła już do lamusa, dziś bowiem większość tego typu prac wykonuje się w sposób mechaniczny, co znacznie skraca czas obrabiania, ale niestety kosztem jakości wyrobów - taka przykra prawda. Niemniej jednak należy je znać, żeby móc rozróżnić jakiego typu narzędziem obrobiona została konkretna zabytkowa konstrukcja. Bez tego ani rusz. • Istotną sprawę stanowią również złącza ciesielskie, którym poświęca się osobny rozdział, a także szczegółowo opisuje się poszczególne roboty ciesielskie, dotyczące powstawania ścian drewnianych, wiszących, belkowań, podciągów, wiązań dachowych, dachów i ich pokryć, schodów, rusztowań i buksztelów. Oprócz prac budowlanych wspomina też o robotach ciesielskich typowo inżynierskich. Między innymi tych dotyczących wznoszenia mostów drewnianych. • Na zakończenie wskazuje główne zasady obliczania wartości poszczególnych robót ciesielskich z przykładami ich zastosowania. • Podręcznik ten w mojej ocenie stanowi bardzo dużą wartość dla kogoś zafascynowanego tematyką ciesielstwa jak ja. Należy jednak zwrócić uwagę na jego terminologię. Pochodzi ona przecież sprzed ponad stu lat, więc dziś zaszło jednak wiele zmian w jego zakresie, w związku z tym pewnych nazw się już nie stosuje w takich formach, jakie znane są autorowi. Mimo wszystko warto znać tą publikację, którą polecam raczej tylko nieco obeznanym w tym temaci.
Ostatnio ocenione
1
...
91 92 93
...
98
  • Kalendarzyk niemałżeński
    Wellman, Dorota
  • Złodziejka książek
    Zusak, Markus
  • Mapa nieba
    Alexander, Eben
  • Zaklinacz czasu
    Albom, Mitch
  • Motyl
    Genova, Lisa
  • Szczygieł
    Tartt, Donna
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo