Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
41 42 43
...
77
  • [awatar]
    kkarwacka
    Jeden z lepszych utworów ułatwiający oswajanie się dziecka z literami i głoskami. Niewymuszone rymy, proste obrazki (w tym niektóre słowa nimi zastąpione, by dziecko aktywnie odgadywało właściwe pojęcia). Książka jako całość przyjemna i bardzo pożyteczna.
  • [awatar]
    kkarwacka
    W większości wybitne lub bardzo dobre treści dla młodych wieblicieli przyrody, podane w nieco nietypowej formule, nawiązującej układem treści do przyrodniczego czasopisma dla dzieci. Jest tu więc wszystko: opowiadania, opowieści i rozprawki, żarty, zagadki, przysłowia, przyśpiewki, wierszyki. Nie wszystko jest strawne, nie wszystko zachwyca, a okładka wręcz zniechęca - na szczęście w środku ilustracje są już na dużo wyższym poziomie, naturalistyczne i niekrzykliwe. Całość do przejrzenia i wybrania tego, co najbardziej do nas przemawia.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Gdy nie wiem, na co mamy z Młodym Czytelnikiem ochotę, sięgam do stosiku po książeczkę o Elemelku. "Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka" to kolejna z niezwykle sympatycznych, pięknych językowo i przyjemnych czytelniczo książeczek. Pisane rymami, rytmiczne opowiadanie o małym ptaszku zawiera w sobie i mądrość, i humor. Polecam do wspólnego czytania :)
  • [awatar]
    kkarwacka
    Głębia prozy Myśliwskiego tym razem mnie pokonała. Jego najsłynniejsze dzieło, "Kamień na kamieniu", zachwyciło mnie niegdyś bez reszty i z perspektywy czasu wciąż postrzegam je jako niezwykle ważny kamień milowy mojego życia. W końcu więc pomyślałam: pora zapoznać się z innymi utworami tego Autora. • Niefortunnie podróż tę zaczęłam ze stosikami książek innych autorów i treści, które równie mocno do mnie wołały. I okazało się, że pośród natłoku innych myśli, pytań i znaczeń, Wiesława Myśliwskiego czytać nie mogę. Dostrzegałam wszystko, co mogłoby mnie zachwycić w tej książce, ale jakby jedynie zerkając znad powierzchni w czystą, głęboką toń. • Czuję, że jeszcze podejdę do "Traktatu o łuskaniu fasoli", może jednak nie będzie to ten raz najbliższy, następny. Odkładam spotkanie z myślą Autora na bardziej sprzyjający zadumie i zatrzymaniu czas. Wówczas może odnajdę odpowiedź na pytanie, które przy tej próbie we mnie się zrodziło: czy mi się zdaje, czy tym razem monolog bohatera głównego, znany mi przecież z "Kamienia na kamieniu", drażni mnie? Czy nie nazbyt często próbuje on wprost zyskać atencję poprzez bezpośrednie "zagajanie" swojego rozmówcy, skupić uwagę swojego nieznajomego słuchacza? A przy okazji i moją?... • Tym razem to mnie zniechęciło. Czy za jakiś czas też tak będę postrzegać ten rodzaj narracji? Nie wiem. Ludzie się zmieniają. Książki, w pewnym sensie, też. Może poznamy się na nowo.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Fenomenalna lektura. Ciekawa narracja, doskonalne wyłożone poruszane tematy - zrozumiale i przystępnie, choćby odbiorcą był absolutny laik. Nie trąci banalnością, nie idzie na skróty. Jak coś opisuje czy wyjaśnia, to od początku do końca. Gdy trzeba, odsyła w poruszonych mimochodem trudniejszych kwestiach do merytorycznych, rzetelnych, ciekawych przypisów. Układ jest niezwykle czytelny i pozwoli szukającym wybiórczych informacji bezproblemowe odnalezienie ich w książce. Wątpię jednak, by ktokolwiek zechciał przeczytać tylko wybrane fragmenty tej książki, bowiem czytanie jej to naprawdę czysta przyjemność i satysakcja płynąca ze zdobywania dobrze podanej wiedzy.
Niepożądane pozycje
1 2
  • Twoje ciało
    Parker, Steve
  • Ryjówka przeznaczenia
    Samojlik, Tomasz
  • Kłopot sówki Elwirki
    Haftek, Piotr
  • Jeżyk i Sprężynka
    Vanevska, Katarzyna
  • Mała lama już śpi sama
    Dewdney, Anna
  • Puder i pył
    Białas, Zgigniew
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo