Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
44 45 46
...
77
  • [awatar]
    kkarwacka
    Dobra literatura dziecięca. Poetyckie opowiadanie przyjemnie brzmi, rymy są absolutnie niewysilone. Wyróżnia się pośród bajek, polecam zdecydowanie.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Zbiór wierszowanych utworów dla dzieci o tytule tożsamym z jednym z wierszy, jednak w żaden sposób niescalającym tematycznie pozostałych zawartych w tej obszernej pozycji. Nie prezentuje szczególnych walorów literackich (to zwyczajnie "poprawne" rymowanki) ani tym bardziej poznawczych (dydaktycznie zawodzą). Czytanie niektórych cieszy i sprawia przyjemność, z innych chce się zrezygnować w trakcie czytania lub omija od razu. • Pewnie wiele jest takich zbiorów jak ten, do przeczytania raz, może nawet tylko do przejrzenia. Pozycji nie ratują nawet ilustracje Jana Marcina szancera - te są tu jakby wysilone, bez polotu. Słowem - jest poprawnie, ale nieszczególnie wartościowo.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Co tu wiele mówić. Narracja w pierwszym wrażeniu wydawała mi się dobra i ciekawa, jednak nie przeszła próby. Dziecko już po chwili słuchania nie chciało kontynuować, zniesmaczone nierozważnymi i niebezpiecznymi pomysłami głównego bohatera (połknięcie pieniążka, utknięcie głową w wazie obiadowej). I trzeba przyznać, patrząc na to od strony pedagogicznej - ma Młody rację.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Nie jest to książka przeciętna, a tym bardziej kiepska - jednak nawet traktowana jako wizjonerska rozprawka naukowa z zakresu ekonomii i nauk społecznych nie zachwyca. W polskim tłumaczeniu kuleje edycja tekstowa, korektorsko też ktoś zawiódł. W konsekwencji zdarzają się w tekście składniowe babole (choć pojedyncze) a czytelnicy przyzwyczajeni do śligania się wzrokiem po ładnie obrobionych, wyjustowanych akapitach z odpowiednimi przeniesieniami wszystkich tych "i", "oraz" i "przez" do następnego wersu, mogą czuć się nieco zaskoczeni. • Czuję się zbyt niekompetentna, by pozycję oceniać pod względem merytorycznym; mogę się jedynie podzielić wrażeniem - a to lektura zrobiła na mnie dobre. Wydała mi się rzetelna i możliwie obiektywna, choć sam autor w niektórych kręgach obrósł w legendę conajmniej bezwzgędnego projektanta tech­nokr­atyc­znej­ przyszłości, jeśli nie jaszczura. • Sposób przedstawienia przez autora ogromu wiedzy, osobistych przemyśleń, rozważań i prognoz pozytywnie mnie zaskoczył, a przecież równocześnie snuta przez niego wizja wzbudza mój głęboki niesmak i sprzeciw. Nie pojmuję nadrzędnego celu, ku jakiemu "to wszystko" zmierza - to już są jednak rozterki osobiste, a niniejsza książka w żaden sposób nie ukierunkowuje moich torów myślowych, słowem - nie czuję się zmanipulowana. • Lektura warta choć pobieżnego zapoznania się. Jednych oczaruje, innych przerazi (widziałam podkreślenia co bardziej kont­rowe­rsyj­nych­ fragmentów w wypożyczonym egzemplarzu, więc wiem co piszę). Dla jednych okaże się inspiracją, dla innych przestrogą. Ja potraktowałam ją jako narzędzie dla lepszego rozeznania w otaczającej mnie rzeczywistości.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Napisany przystępnym językiem reportaż dotyczący funkcjonowania komunistycznego więzienia dla młodocianych we wczesnych latach powojennych, utworzonego w miejscu istniejącego tu wcześniej hitlerowskiego obozu pracy. • Po dość szczegółowo nakreślonym rysie historycznym miejsca i osadzeniu go w kontekście politycznym, społecznym i gospodarczym, autor przechodzi do opisu powstania i mechanizmów działania samego więzienia - mającego charakter eksp­erym­enta­lneg­o obozu wychowawczego, przede wszystkim dla młodych więźniów politycznych. W narrację zgrabnie wplecione są wypowiedzi byłych więźniów, opisy prób odbycia rozmów przez autora z byłymi pracownikami więzienia a także wywiad z pisarzem, który w jakiś czas po zamknięciu obozu, inspirowany zanotowanym w historii więzienia "buntem", napisał o nim powieść na lata wypaczającą odbiorcom właściwą ocenę tej instytucji. • Lektura o tyleż ważna, że fakt istnienia eksp­erym­enta­lneg­o obozu komunistycznego dla młodocianych więźniów politycznych wciąż jest mało znany w zbiorowej świadomości Polaków. Smutne, że z następstwami osadzenia w jaworznickim obozie skazani musieli się borykać aż do 1989r. - jeśli oczywiście dożyli - a ich oprawcy i dręczyciele funkcjonowali co najmniej do tego czasu w swoim środowisku bez żadnych problemów, często będąc powszechnie poważanymi obywatelami.
Planowane i pożądane pozycje
1
...
4 5 6
...
138
  • Gorzki cukier
    Doshi, Avni
  • System Sulta
    Miłkowski, Maciej
  • Strupki
    Jóźwik, Paulina
  • V
    Pynchon, Thomas
  • Tajemnica nocy leśnej
    Bianki, Vitalij Valentinovič
  • Myszka Pik
    Bianki, Vitalij Valentinovič
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo