Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
30 31 32
...
78
  • [awatar]
    kkarwacka
    Ta książka to jedno z moich najlepszych odkryć czytelniczych, odkąd sięgam po literaturę dziecięcą. Jest fenomenalna! Niezwykła! Wybitna! • Tak wciągająco i interesująco podanej treści popu­larn­onau­kowe­j jeszcze w żadnej pozycji nie widziałam. Tak dobrze wyłożonego tematu, mądrze i rzetelnie, przy pozostawaniu w nieustającym kontakcie z małym odbiorcą, też nie spotkałam nigdzie indziej. Młody Czytelnik ma niecałe 4 lata, a całą lekturę przyjął z autentyczną uwagą i zaangażowaniem. Jakby tego było mało, książka absolutnie oczarowała dorosłą - mnie, do tego skutecznie i zrozumiale przekazała nam obydwojgu solidną porcję wiedzy z zakresu nauk o Ziemi. • Jak widać, jestem pod absolutnym wrażeniem, pełna zachwytu i uznania dla twórców tej książki. Czy słusznie? Sprawdźcie sami, nie pożałujecie :)
  • [awatar]
    kkarwacka
    Książka nie jest przeciętna, ale też nie potrafię odnaleźć w niej jakiejkolwiek większej wartości. Na pewno nie jest przeznaczona dla młodszych odbiorców, bo nie wyniosą z niej nic - no, może poza porcją lęku przed niedźwiedziami. • Czy to więc lektura dla dorosłych czytelników? Być może. Ja próbowałam zinterpretować postać niedźwiedzia jako złość i tak też wytłumaczyłam tę dziwną treść dziecku, choć przyznam, że bez silnego przekonania co do słuszności tej tezy... Widać nie każdemu dane jest zrozumieć intencje autora. • W trakcie czytania żałowałam, że książki nie przejrzałam wcześniej sama. Znając treść nie podjęłabym czytania jej synkowi. Muszę wspomnieć, że nie lubię przerywać wspólnej lektury bez palącego powodu; wychodzę z założenia, że obcowanie z trudnymi czy nawet najbardziej kiepskimi treściami też czegoś człowieka uczy, jeśli tylko nie straumatyzuje i nie wdrukuje w umysł niewłaściwych treści. Tę jakoś przełknęliśmy, ale zdecydowanie bez zachwytu i pogłębionej refleksji. • Na uznanie zasługuje jedynie aspekt wizualny, choć czarno-białe, jakby "niedbale" kreślone ilustracje nie wszystkim przypadną do gustu.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Nieszkodliwe opowiadanie o utraconej przyjaźni i - szerzej - o tym, że w życiu nie na wszystko ma się wpływ, nic nie jest stałe, a także że nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy czeka na nas coś wartościowego. • Temat, choć osadzony w morskich głębinach, potraktowany jest dość płytko. Przesłaniu płynącemu z lektury brakuje mocy. Sprowadza to książkę do przyjemnej opowiastki na raz.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Wartościowa opowieść. W bezpośrednim przekazie traktuje o różnicach między psami, spokojnie można jednak potraktować ją również jako metafora różnic kulturowych i społecznych. Narratorem jest pies, który jest psem wolnym, włóczęgą. Niezależność pozwala mu nabrać dystansu niezbędnego do uważnego obserwowania świata i wyciągania interesujących wniosków. • W lekturze psy są psie. Czyli tak różne, jak tylko mogą być. Podobne do ludzi, którzy się nimi opiekują, albo bezpańskie. Kochane i niechciane. Zadbane, zabiedzone, traktowane jak zabawki lub wykorzystywane do celów zarobkowych lub ludzkiej rozwywki. Włóczykij dostrzega każdego, przy żadnym nie zatrzymuje się na dłużej. Dziwi się światu. Nie ustaje w wędrówce, która jest treścią i sensem jego życia. Ale i nie wyklucza tego, że kiedyś jego wędrówka ustanie, a on odnajdzie człowieka, przy którym poczuł, że mógłby z nim być. Wie, że wszyscy się z czasem zmieniają. • Pozycja zawiera w sobie tyle niezależnych od siebie, mądrych spostrzeżeń, że śmiało można ją mieć w domowej biblioteczce jako jedną z ważniejszych i zarazem bardziej uniwersalnych lektur. Naprawdę warto. Ja będę do niej wracać.
  • [awatar]
    kkarwacka
    To rymowana bajka o byciu niemiłym bez sensownego morału. • Niefortunny dobór słów w rymach trąci sztucznością w szyku i formie. Rysunki są dobre, w pełni oddają treść. Ta pozostawia niestety wiele do życzenia: mops polubił się z jamnikiem tylko dlatego, że jamnik nie odpuszczał tej znajomości i doczekał nieszczęścia mopsa, który z powodu skrajnie egoistycznych zachowań doprowadził do własnej tragedii - wypadł przez okno i się połamał. A może wcale nie zaakceptował jamnika? Nie wiemy, jest od stóp do głów zabandażowany i trochę nie ma innego wyjścia, jak znosić wcześniej niechciane towarzystwo. • Tekst jest na tyle prosty, że dziecko może nie wychwycić wszystkich nieprawidłowych, destrukcyjnych wzorców zachowań i przemocy, która kipi z lektury - ale na pewno nie pozostanie obojętne na koszmarne miny mopsa a także wrzaski i obelgi kierowane w stronę jamnika. • Nie polecam.
Ostatnio ocenione
1
...
81 82 83
...
134
  • Tydzień Krecika
    Strzałkowska, Małgorzata
  • Wychować dziecko z ADD i ADHD
    Pentecost, David
  • Polskie statki
    Grochal, Dariusz
  • Podręcznik dla poszukiwaczy przygód i piratów
    Schwendemann, Andrea
  • Piraci
    Tarnowski, Wolfgang
  • Lasy świata
    Hanáčková, Pavla
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo