Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
konsorcjum.sowa

Wsparcie dla bibliotekarzy użytkujących systemy SOWA

KONSORCJUM BIBLIOTEK SOWA

konsorcjum.sowa.pl

Ekspozycja

Szybkie i skuteczne przekazanie informacji o zbiorach jest podstawą funkcjonowania biblioteki w XXI w. Aby umożliwić to zadanie użytkownikom bibliotek, proponujemy zastosowanie uproszczonego formularza wyszukiwawczego (tzw. widgetu), który pozwoli natychmiast dotrzeć do informacji o zasobach bezpośrednio ze strony WWW biblioteki (nie wchodząc do katalogu OPAC).

Pobranie i wykorzystanie kodu automatycznie generującego formularz wyszukiwawczy jest dostępne dla każdego użytkownika systemu bibliotecznego (zarówno SOWA1, SOWA2/MARC21 czy SOWASQL).

Biblioteki, które chcą udostępnić na stronie biblioteki okienko wyszukiwawcze w formie widgetu, przekierowujące czytelnika do strony z wynikami wyszukiwania w katalogu on-line, proszone są o wykonanie następujących czynności:

  1. Kliknięcie w ikonkę Pomoc w katalogu OPAC oraz wybranie tematu: Generowanie formularza wyszukiwawczego
  2. Skopiowanie gotowego kodu HTML w zależności od wybranego wariantu (z ramką lub bez)
  3. Wklejenie pobranego kodu w wybrane miejsce na stronie WWW biblioteki

gener.jpg

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl

gener.jpg gener
jpg, 162 KiB, 759x263
Komentarze (0)

Dzięki stworzonej przez bibliotekarza kolekcji "Nowości" użytkownicy są informowani o nowościach czytelniczych w katalogu on-line. Zachęcamy do zapoznania się z krótką instrukcją nt. tworzenia kolekcji "Nowości" w systemie SOWA2/MARC21.

I. Uruchamiamy moduł Katalogowanie i w menu „Zapytanie” wybieramy „Podstawowe”. W polu „nr akcesji K-RRRR-NNNN” wprowadzamy właściwy (np. ostatni) numer akcesji, np. K-2014-0012 i klikamy „Wykonaj”.

nowosci1.png

nowosci2.png

Powstanie wówczas „Kolekcja zdalna”.

nowosci3.png

II. W menu "Zapytanie" wybieramy "Skopiuj kolekcję" i klikamy „Lokalną do zdalnej”.

nowosci4.png

III. Wybieramy w menu „Operacja” – „Dodaj do kolekcji Nowości” – „rekordy kolekcji lokalnej”

nowosci5.png

Dzięki tej operacji czytelnicy zobaczą w katalogu on-line "Nowości" biblioteczne, zob. www.moszczenica-gbp.sowwwa.pl

PAMIĘTAJ: Można wielokrotnie wyszukiwać rekordy wg numerów akcesji (np. wcześniejszych miesięcy) oraz dodawać powstałe kolekcje lokalne (wcześniej zdalne) do już istniejącej kolekcji "Nowości".
PAMIĘTAJ: O właściwym zrównoważeniu ilości rekordów w kolekcji, w stosunku do czasu ich udostępniania. Lepiej udostępniać mniej dokumentów w kolekcji „Nowości” i częściej je uzupełniać lub zmieniać.
PAMIĘTAJ: Jeżeli zbiory biblioteki zintegrowane są z portalem w.bibliotece.pl, każdorazowe stworzenie kolekcji „Nowości” w systemie bibliotecznym spowoduje automatyczne przeniesienie tej kolekcji do profilu biblioteki w portalu.

nowosci1.png nowosci1
png, 9 KiB, 205x207
nowosci2.png nowosci2
png, 1 KiB, 259x44
nowosci3.png nowosci3
png, 14 KiB, 286x142
nowosci4.png nowosci4
png, 18 KiB, 380x210
nowosci5.png nowosci5
png, 20 KiB, 525x209
Komentarze (0)

W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli, Konsorcjum Użytkowników Systemów Bibliotecznych SOWA oraz producenta oprogramowania systemów SOWA firmy Sokrates-software zapraszamy na spotkanie:

Deskryptory Biblioteki Narodowej - nowy model opracowania zbiorów

Miejsce konferencji:
20 listopada 2015 r. (piątek), godz. 10.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli
ul. ks. J. Popiełuszki 10, Stalowa Wola

Deskryptory

Zgłoszenia prosimy kierować na adresy mbp@stalowawola.pl lub konsorcjum.sowa@gmail.com.

Zapraszamy!

Komentarze (0)
1
...
14 15 16 17 18 19 20
...
38
Mrągowo BM
Piła PBP
bej
LustroBiblioteki
Krakowianka
Łowicz MBP
Opole MBP
Dąbrowa Chełmińska GBP
parysy
Olesno OBP
Lubliniec MPBP
Kłomnice GBP
toya1a
Poznań WBPiCAK
joanna.skiera-thomas
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo